× Jak podoba Ci się nasz nowy sklep w Polsce, przekaż nam swoją opinię. tutaj
Bezpłatna dostawa dla wszystkich powyższych zamówień 49,00 €

ZDROWE ŻYCIE

Wirkung von Matcha

Efekt Matcha

Matcha to rodzaj herbaty, która w ostatnim czasie zyskała dużą popularność. Nie tylko ze względu na swoje właściwości pobudzające i wspomagające zdrowie. Ale jaka jest prawda za tymi plotkami o matcha i jak ona właściwie działa?

Czym właściwie jest herbata matcha?

Matcha pochodzi z Japonii i składa się z mielonych liści zielonej herbaty. Matcha pochodzi z języka japońskiego i oznacza "zmieloną herbatę". Liście i krzewy rośliny matcha są przykrywane matami i siatkami, aby mogły spokojnie rosnąć w cieniu. Mówi się również, że w ten sposób wytwarza się więcej chlorofilu, teiny i teaniny w liściach. Specjalne podejście do uprawy rośliny matcha nadaje herbacie matcha jej nieporównywalny smak, a także odpowiada za jej jaskrawo zielony kolor. Po zebraniu liści poddaje się je działaniu pary wodnej, a następnie suszy i miele na drobny proszek.

Jak przygotowuje się herbatę Matcha?

Przygotowanie herbaty matcha nie jest porównywalne z innymi rodzajami herbaty. Nie ma torebek z herbatą ani kulek rozpuszczalnych. Raczej przygotowanie jest jak mała ceremonia, dla której są nawet dodatkowe naczynia i przybory. Potrzebujesz ceramicznej miseczki, bambusowej łyżeczki do odpowiedniego porcjowania herbaty oraz bambusowej trzepaczki do jej spieniania.
Teraz 1-2 łyżki sypkiego proszku Matcha wsypujemy do ceramicznej miseczki. Następnie dodajemy wodę o temperaturze około 80 stopni i dokładnie mieszamy trzepaczką bambusową, aż wszystko będzie gładko wymieszane. Temperatura wody ma kluczowe znaczenie, ponieważ tylko maksymalnie 70 do 80 stopni gwarantuje zachowanie składników. Jeśli chcesz uzyskać mocniejszy efekt, możesz użyć większej porcji. Wszystko zależy od Twojego gustu. Jednak matcha jest mocniejsza niż zwykła zielona herbata, więc wystarczy mniejsza ilość, aby osiągnąć efekt przebudzenia.
Porcję matchy możesz teraz dodać do mleka roślinnego lub zwykłego, dzięki czemu przygotujesz pyszny napój matcha :)

Co dokładnie znajduje się w matcha?

Do składników matcha należą:
  • Kofeina (Teein)
  • Teanina
  • Katechiny
  • Chlorofil
  • Wapń
  • Iron
  • Potas
  • Witaminy A, B, K i E
Jak widać, matcha to nie tylko używka, ale też naprawdę zdrowa!

A jak dokładnie działa herbata matcha?

Matcha działa przede wszystkim jako środek pobudzający. Jednak efekt ten jest silnie uzależniony od dawki i sposobu przygotowania. W przeciwieństwie do zwykłych torebek herbata jest rozpuszczana w wodzie w postaci proszku. Rozpuszcza to wszystkie składniki, dzięki czemu mogą one w pełni rozwinąć swoje działanie.
Teeina zawarta w matcha to pod względem chemicznym nic innego jak kofeina. Jest ona jednak związana z tzw. flawonoidami, co sprawia, że kofeina jest uwalniana dopiero w jelitach i dzięki temu efekt utrzymuje się dłużej niż np. w przypadku kawy. W ten sposób unikamy doła, którego doświadczamy po wypiciu czarnej kawy, ponieważ kofeina z matchy wolniej przedostaje się do krwiobiegu. Matcha zawiera również aminokwas teaninę, który ma działanie stymulujące i prozdrowotne.

Czy matcha może pomóc w utracie wagi?

Herbata Matcha jest często deklarowana jako spalacz tłuszczu. Ale czy to prawda? Faktem jest, że połączenie kofeiny i katechin ma pozytywny wpływ na trawienie i florę jelitową. Ponadto składniki te zwiększają temperaturę ciała i pobudzają metabolizm poprzez stymulację termogenezy.
Gorzkie substancje zawarte w zielonej herbacie mogą również zmniejszyć ochotę na słodycze. Ze względu na stymulację kubków smakowych, gdy gorzki jest spożywany, zmienia się zachowanie nagrody w mózgu. Dzięki temu organizm ma mniejszy apetyt na słodkie pokarmy.
  • Tagi:
  • Health