× Jak podoba Ci się nasz nowy sklep w Polsce, przekaż nam swoją opinię. tutaj
Versandkostenfrei ab 59€
Versandkostenfrei ab 59€
Bezpłatna dostawa dla wszystkich powyższych zamówień 59,00 €

WIEDZA

Vitamin D - Das Sonnenvitamin

Witamina D - co to jest?

Witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, którą można znaleźć tylko w kilku produktach spożywczych. A przecież jest ona naprawdę ważna dla całego organizmu. Ale nie martw się, organizm i tak sam wytwarza główną część tej witaminy, a mianowicie za pomocą światła słonecznego (promienie UV-B). Paradoksalnie, tak zwana witamina słońca prowadzi w Niemczech prawdziwie zacienioną egzystencję. Dzieje się tak dlatego, że w miesiącach zimowych słońce jest zbyt słabe, więc nie ma już zapewnionego dopływu witaminy D. Według ostatnich badań, prawie jedna trzecia ludzi w Niemczech cierpi na ostry niedobór witaminy D, a tylko 38,4 procent dorosłych ma odpowiednią podaż.1 Ale dlaczego ludzie w ogóle potrzebują witaminy D?

Witamina D - działanie

Witamina D działa w organizmie jak hormon. Jest szczególnie ważny dla metabolizmu kostnego, promując, między innymi, wchłanianie wapnia z jelita cienkiego i twardnienie kości. Witamina słońca jest ważna dla silnego układu odpornościowego. A teraz uważaj! Badania wykazały, że jest on szczególnie dobry w zwalczaniu chorób układu oddechowego.2 Dlatego szczególnie w czasie Corony zaleca się utrzymywanie wysokiego poziomu witaminy D, ponieważ może ona mieć pozytywny wpływ nawet w przypadkach intensywnego działania Corony.3 Witamina D jest również niezbędna dla zdrowego układu nerwowego i zapobiegania depresji. Chroni również układ sercowo-naczyniowy i równoważy gospodarkę hormonalną. Ale co się dzieje, gdy występuje niedostateczna podaż?

Objawy niedoboru witaminy D

To dość przerażające. Utrzymujący się niedobór witaminy D może powodować rozmiękanie kości i prowadzić do deformacji szkieletu. Depresja jest również często powiązana z objawami niedoboru witaminy D. U niemowląt i dzieci niedostateczna ilość witaminy D może prowadzić do krzywicy, a u dorosłych do osteomalacji i osteoporozy. W ostatnich latach odkryto, że istnieje bezpośredni związek między niedoborem witaminy D a różnymi chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia, a nawet nowotwory.4Ojej!

Zalecenia dotyczące wystarczającego spożycia witaminy D

Naukowcy są zgodni: najlepszym sposobem na zwalczanie niedoboru witaminy D jest regularne korzystanie z kąpieli słonecznych. Tak, to takie proste. Aktualne zalecenia sugerują wystawianie twarzy, dłoni i ramion na działanie promieni słonecznych, odkrytych i bez filtra, dwa do trzech razy w tygodniu między marcem a październikiem, aby uzyskać odpowiednią dzienną dawkę witaminy D. Ale nie za długo, bo nie chcemy się sparzyć. Opalaj się tylko przez około połowę czasu, jaki jest potrzebny do poparzenia się słońcem. Jeśli więc zwykle czerwienisz się po 20 minutach, 10 minut opalania jest dla Ciebie w sam raz. Uzupełnianie witaminy D odpowiednimi preparatami jest postrzegane raczej krytycznie, ponieważ nadmierna podaż również nie jest zdrowa. Przyjmowanie tabletek powinno być rozważane tylko przez grupy ryzyka, które mają specjalne zapotrzebowanie na witaminę D z powodu choroby lub innych okoliczności.

U tych osób występuje zwiększone ryzyko niedoboru witaminy D

Według badań, szczególnie osoby starsze i osoby, które rzadko spędzają czas na świeżym powietrzu lub tylko z zakrytą skórą (np. ze względu na konieczność opieki lub ze względów kulturowych) są w grupie podwyższonego ryzyka otrzymania zbyt małej ilości witaminy słońca. Dla osób o ciemnym kolorze skóry wytwarzanie witaminy D jest również trudniejsze ze względu na wyższą zawartość melatoniny w skórze. Status społeczno-ekonomiczny w społeczeństwie również odgrywa rolę: osoby o niskim statusie znacznie częściej cierpią na niedobór witaminy D. Problem dotyczy również osób z przewlekłymi chorobami przewodu pokarmowego, wątroby lub nerek, a także przyjmujących niektóre leki, takie jak leki przeciwpadaczkowe lub cytostatyczne. Jeśli należysz do jednej z tych grup ryzyka, suplementy witaminy D są lekarstwem z wyboru. Dla wszystkich innych, zalecane suplementy to: Opalaj się i stosuj dietę bogatą w witaminę D.

Żywność zawierająca witaminę D

Witamina w żywności jest rzadka. Musisz więc dokładnie wiedzieć, skąd czerpać ją w swojej diecie. Oprócz słońca, odpowiednia dieta jest również pomocna w produkcji witaminy D. Niestety, witamina D znajduje się w bardzo niewielu produktach spożywczych. Na czele listy znajdują się tłuste ryby morskie, takie jak śledź, łosoś czy makrela. Hormon słońca występuje również w mniejszych dawkach w produktach mlecznych i jajach. Z wyjątkiem wątroby wołowej i nerek wołowych, mięso nie jest odpowiednim źródłem witaminy D. Dla osób stosujących dietę mieszaną nie stanowi to żadnego problemu. Ale co zrobić, jeśli stosujesz dietę wegańską?

Witamina D w żywności, która jest wegańska

Witamina D znajduje się również w warzywach. Stare dobre awokado nie zawodzi nas i tym razem, zawiera ono stosunkowo dużą ilość witaminy D. Ale niestety ma ona zatrważająco słabą równowagę ekologiczną. Weganie nie mogą również polegać na niezawodnych nasionach roślin strączkowych, brokułach czy pełnoziarnistych płatkach śniadaniowych, ponieważ nie zawierają one znaczących ilości witaminy D. Jednak grzyby jadalne i porosty zawierają witaminę D. Równieżchlorella zawiera tę cenną witaminę. Można go przyjmować w formie proszku lub w postacitabletek. Cudowna algaspirulina zawiera również pewną ilość witaminy D. To praktyczne, że połączyliśmy oba te składniki w naszych Bio Green Trio Tabs, wraz ze wspomagającą urodę trawą jęczmienną. Ponadto tabsy zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy i ważne minerały. Jeśli chcesz również przyjmować suplementy witaminy D, możesz jako weganin stosować suplementy z porostów lub grzybów. Konwencjonalne preparaty w postaci kropli lub tabletek zawierają zazwyczaj składniki pochodzenia zwierzęcego.

Na co należy zwrócić uwagę przy przyjmowaniu witaminy D?

Jeśli czerpiesz witaminę D wyłącznie ze słońca i żywności (w tym naszych superfoods), nie musisz zwracać uwagi na nic innego. Ponieważ witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, należy rozważyć przyjmowanie tylko czegoś zawierającego tłuszcz, takiego jak nasiona oleiste, orzechy lub olej kokosowy. W miesiącach od kwietnia do września można zazwyczaj pokryć dzienne zapotrzebowanie i uniknąć objawów niedoboru. Dobrze jest wiedzieć, że organizm może magazynować witaminę D przez dłuższy czas, na przykład w wątrobie, dzięki czemu można zgromadzić jej zapasy. Jeśli w miesiącach zimowych stosujesz również specjalne suplementy witaminy D, zwracaj baczną uwagę na ulotkę dołączoną do opakowania, aby nie przedawkować.

Zabawny fakt

Co zabawne, najwyższe średnie poziomy witaminy D w populacji są mierzone w Finlandii, gdzie czasami w ogóle nie ma słońca. Wynika to prawdopodobnie z wymuszonej politycznie fortyfikacji żywności witaminą D w krajach skandynawskich. Trzeba tylko wiedzieć, jak sobie pomóc!
Źródła:

https://edoc.rki.de/bitstream/handle/176904/2492/JoHM_2016_02_ernaehrung4.pdf?sequence=4&isAllowed=y

https://www.zentrum-der-gesundheit.de/ernaehrung/vitamine/vitamin-d-uebersicht/vitamin-d https://www.aerzteblatt.de/nachrichten/121233/COVID-19-Vitamin-D-vermeidet-Intensivbehandlung-und-Tod-in-umstrittener-Studie


1https://edoc.rki.de/bitstream/handle/176904/2492/JoHM_2016_02_ernaehrung4.pdf?sequence=4&isAllowed=y
2https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30675873/3https://www.aerzteblatt.de/nachrichten/121233/COVID-19-Vitamin-D-vermeidet-Intensivbehandlung-und-Tod-in-umstrittener-Studie

4https://edoc.rki.de/bitstream/handle/176904/2492/JoHM_2016_02_ernaehrung4.pdf?sequence=4&isAllowed=y


  • Tagi:
  • Health