× Jak podoba Ci się nasz nowy sklep w Polsce, przekaż nam swoją opinię. tutaj
Bezpłatna dostawa dla wszystkich powyższych zamówień 49,00 €

WIEDZA

Die 3 Phasen der Wechseljahre

3 fazy menopauzy

Zna je każda kobieta i żadna nie jest oszczędzana. Menopauza dopada każdą kobietę w ciągu jej życia. Niektórzy zauważają go mniej, pozostają wolni od objawów, aktywni i produktywni. Inne z kolei mają silne objawy i czasami bardzo cierpią z powodu menopauzy. Ciało się zmienia i ma to pewne konsekwencje. Tutaj możesz przeczytać o fazach, przez które przechodzi kobieta, objawach, które mogą wystąpić i o tym, jak odżywianie może mieć pozytywny wpływ. Mamy też dla Ciebie kilka rekomendacji superfood, które mogą złagodzić objawy menopauzy.

Są to fazy, przez które przechodzą kobiety w okresie menopauzy.

Skradają się powoli i niepostrzeżenie, a potem uderzają z większą lub mniejszą siłą. Menopauza objawia się już pewnymi wczesnymi oznakami. Kiedy dokładnie to się dzieje, zależy od kobiety i nie można odpowiedzieć w sposób ogólny. Podobnie jest z długością trwania menopauzy - niektóre kobiety przechodzą przez te fazy w ciągu kilku miesięcy, a inne nawet lat.

Premenopauza

Zazwyczaj organizm rozpoczyna związaną z wiekiem restrukturyzację równowagi hormonalnej od 40 roku życia. Podczas tej fazy zmniejsza się ilość hormonu progesteronowego w ciałku żółtym, przez co w organizmie pojawia się tymczasowo nadmiar estrogenów. Może to prowadzić do nieregularnych krwawień, które w końcu całkowicie ustają. Również moment ustania miesiączki jest inny dla każdej kobiety. Inne wczesne objawy to uderzenia gorąca, pocenie się, zaburzenia snu, zmniejszone pragnienie oraz bóle mięśni i stawów. Wyczerpanie i apatia mogą być również wczesnymi oznakami menopauzy.

Perimenopauza

Menopauza jest pojęciem zbiorczym dla procesu, przez który przechodzi ciało kobiety. W procesie tym można wyróżnić kilka faz, które zwiastują zakończenie fazy płodnej kobiety. Pierwsze przygotowania organizmu kobiety rozpoczynają się zwykle po 40 roku życia i są określane w żargonie technicznym jako perimenopauza. Podczas tej fazy zazwyczaj dochodzi do zatrzymania wody, co powoduje wzrost liczby na wadze. Ale niech to Was nie zniechęca - zatrzymanie wody znika tak szybko, jak się pojawiło ;)

W dalszym przebiegu tej fazy organizm reguluje stosunek obu hormonów - progesteronu i estrogenu - tak, aby przywrócić równowagę. Jak tylko organizm przestaje funkcjonować jako całość jajników, tych dwóch hormonów jest coraz mniej. Kiedy owulacja w końcu ustaje, nie ma już okresu. Ostatnia miesiączka jest wtedy nazywana menopauzą.
Podczas gdy estrogenów i progesteronu jest teraz coraz mniej w organizmie, męski hormon testosteron nadal istnieje w równych ilościach. Zmienia to wygląd ciała: kobiece krągłości bioder i pośladków stają się mniej kobiece, a poduszki tłuszczowe przesuwają się w kierunku brzucha - typowo męskiego!

Postmenopause

Jeśli ostatnia miesiączka wystąpiła 1 rok temu, można przypuszczać, że jajniki całkowicie przestały pracować. Jest to początek postmenopauzy i tym samym ostatnia faza menopauzy. Tutaj równowaga hormonalna zostaje ostatecznie uregulowana tak, że powstaje nowa, stabilna równowaga.

Oczywiście, wszystkie fazy menopauzy różnią się długością w zależności od kobiety i nie mogą być przypisane do jednego okresu. Może się również zdarzyć, że jajniki zaczną ponownie pracować, dzięki czemu oba hormony - progesteron i estrogen - będą ponownie produkowane. Wahania te mogą powodować krwawienia, ale są one całkowicie normalne.

Objawy w okresie menopauzy

Obok uderzeń gorąca, pocenie się może być również objawem menopauzy. Występują one wtedy częściej w nocy, co może zaburzać rytm snu. Objawy te występują głównie na początku premenopauzy, ale mogą też trwać do końca menopauzy.
Z powodu braku estrogenów zmienia się również błona śluzowa kobiety. Utrata tkanki występuje tutaj, co sprawia, że pochwa czuje się bardziej sucha i podatna na uszkodzenia. Usta i oczy również cierpią z powodu tej suchości błon śluzowych. Może być on szczególnie zauważalny i niepokojący podczas stosunku płciowego. Flora pochwy staje się również bardziej podatna na zaburzenia wartości pH. Ułatwia to wnikanie bakterii i infekcji.
Sprzyja temu również osłabienie pęcherza moczowego, ponieważ upośledzone są mechanizmy zamykające cewkę moczową i pęcherz. Ponieważ mięśnie dna miednicy wiotczeją z powodu wieku, mogą sprzyjać infekcjom dróg moczowych i infekcjom pęcherza.
Wszystkim tym objawom często towarzyszy zmęczenie i zaburzenia snu. Ponownie, hormon estrogen jest odpowiedzialny za to, co ma negatywny wpływ ze względu na zmniejszenie. Skraca to fazę snu głębokiego, tak że kobiety zwykle budzą się z powodu nocnych potów, a potem nie mogą już zasnąć. Zmęczenie jest tu zaprogramowane.

Prawidłowa dieta w okresie menopauzy

W okresie menopauzy w organizmie zachodzi szereg zmian. Aby złagodzić objawy tego stanu, pomocne mogą być ukierunkowane zmiany w diecie. Tutaj dowiesz się, które pokarmy są małymi pomocnikami, a których należy raczej unikać.
  • Tagi:
  • Health